Вернуться: Поради шкільного психолога

ПОТРЕБИ ДИТИНИ В РІЗНІ ПЕРІОДИ ЖИТТЯ

ПОТРЕБИ ДИТИНИ В РІЗНІ ПЕРІОДИ ЖИТТЯ

Немовля, О-1 рік

КЛЮЧОВІ СЛОВА: любов, ніжність, увага.

На щастя для нашого покоління, в наші дні вже відмовилися від помилкового уявлення про те, що дітей потрібно виховувати і привчати до дисципліни з колиски. Немовля — чисте золото в духовному розумінні. Плекаючи його невинність, ми можемо знайти дорогу назад до себе самих. Тому на правильному шляху ті батьки, які є учнями своєї дитини. Торкаючись своєї дитини, беручи її на руки, захищаючи від всіх небезпек, граючи з нею і віддаючи їй свою увагу, ви встановлюєте з нею духовний зв’язок. Без цих «примітивних» реакцій з боку того, що його оточує, людський організм не може пишно розквітнути — він буде чахнути і втрачати сили точно так, як квітка, позбавлена сонячного світла.

Дитина, що починає ходити, 1-2 роки

КЛЮЧОВІ СЛОВА: свобода, заохочення, повага.

На цьому етапі свого розвитку дитина вперше набуває его. Тут слово его вживається в найпростішому його розумінні, як «я», як визнання «я є». Це небезпечний час, тому що дитина вперше відчуває відділення від своїх батьків. Спокуса свободи і цікавість штовхають в одному напрямку, але страх і невпевненість тягнуть в іншому. Не всі переживання, пов’язані з тим, що ви надані самому собі, приємні. Тому саме в цей час батьки повинні піднести духовний урок, без якого жодна дитина не може по-справжньому перетворитися в незалежну індивідуальність: світ безпечний.

Якщо ви, будучи дорослою людиною, відчуваєте себе в безпеці, це означає, що колись, коли вам ще не виповнилося одного — двох років, ви не були обумовлені страхом: замість цього батьки заохочували ваш безмежний розвиток, вчили цінувати свободу, незважаючи на рани, які дитина отримує час від часу, стикаючись з оточуючими її речами цього світу. Впасти — зовсім не одне і те ж, що зазнати поразки, випробувати біль — зовсім не одне і те ж, що вирішити, що світ небезпечний. Травма — не що інше, як засіб, що Природа використовує для того, щоб сказати дитині, де проходить межа; біль існує для того, щоб показати маленькій дитині, де починається і закінчується «я», щоб допомогти їй уникнути потенційних небезпек на кшталт опіку або падіння зі сходів.

Коли батьки спотворюють цей природний процес навчання, в результаті виникає відчуття психологічного болю, що зовсім не входило в наміри Природи. Фізіологічний біль встановлює межі, які ви не можете перетнути, не зазнавши глибокого занепокоєння про свій стан. Якщо дитина пов’язує отримання травм з тим, що він поганий, слабкий, що він не здатний справлятися з труднощами або що він оточений небезпеками, місця для внутрішнього духовного зростання не залишається. Без відчуття безпеки дух недосяжний: людина завжди намагається просто відчувати себе впевнено в цьому світі, але ця впевненість не може бути досягнута, поки вона не позбудеться від відбитків, отриманих в ранньому дитинстві.

Дошкільнята, 2 -5 років

КЛЮЧОВІ СЛОВА: заслуговує похвали, дослідник, схвалюваний.

На цій стадії у дитини розвивається почуття самоповаги. Самоповага забезпечує готовність покинути межі сім’ї, щоб зустрітися з величезним світом. Це період завдань і випробувань. Поки дитині не виповниться два-три роки, вона не несе ніякої відповідальності за поставлені перед ним завдання — їй досить гратись і бути життєрадісною. У цей час єдиний духовний обов’язок полягає в тому, щоб давати їжу захопленню, яке відчуває «я» дитини, коли воно відкривається новому світу. Одночасно з навчанням охайності і вмінню самостійно тримати ложку дитина починає усвідомлювати, що «я є» можна розширити до «я можу». Коли его дворічної людини це усвідомило, його вже ніщо не може зупинити. Воно думає, що йому належить весь світ — і, звичайно ж, всі члени його сім’ї.

«Я» в цей час подібно тільки що включеному генератору сили, і, що особливо страшно, новонароджене его користується цією силою найнеорганізованішим чином. Крик, вереск, ухилення, використання всесильного слова ні! і взагалі спроби керувати дійсністю за допомогою одного тільки свого бажання — це якраз те, що і повинно відбуватися в цьому віці.

У духовному сенсі цінність цього дошкільного віку полягає в тому, що ця сила — духовна сила, і тільки спотворення її ведуть до проблем. Так що замість того, щоб стримувати ці припливи енергії у своїй дитині, направте їх на такі завдання і випробування, які вчать придбання рівноваги. При відсутності рівноваги нестримне бажання дошкільника проявляти свою силу призводить до засмучення, адже те, що він відчуває, це здебільшого ілюзія сили. Без угаву базікає дворічна дитина — це ще крихітний, легко вразливий, що не сформувався персонаж. У своїй любові до дітей ми допускаємо ілюзії, тому що ми хочемо, щоб вони виросли сильними, розумними людьми, готовими до будь-якого випробування. Але подібне почуття самоповаги не зможе розвинутися у дитини, якщо в цьому віці зупиняти або придушувати у неї почуття, що вона має силу.

Вік дитячого садка — перших класів початкової школи, 5-8 років

КЛЮЧОВІ СЛОВА: дарування, вміння поділитися, неосудження, прийняття, щирість.

Ключові слова для перших шкільних років мають більш соціальний відтінок. Звичайно, існує багато інших слів, тому що, коли дитина в свої п’ять років осягає світ, мозок її настільки складний і активний, що він засвоює і перевіряє незліченну кількість різних понять. Крім того, я зовсім не хочу сказати, що вихованням вміння поділитися, віддавати те, що у тебе є, іншому і говорити правду можна нехтувати в більш ранні роки, але критичним моментом саме цього віку є те, що в цей час дитина починає засвоювати абстрактні поняття. Саме мислячий розум немовляти, який не розумів причин вашої поведінки, а тільки відчував, тепер набуває можливість сприймати дійсність за межами «я є», «я хочу» і «я перший».

Те, як ми віддаємо, в будь-якому віці показує, наскільки ми співпереживаємо потребам тих, хто нас оточує. Якщо, віддаючи, ми розглядаємо це як втрату — я змушений від чогось відмовитися, щоб ти міг це мати, — значить, духовний урок на цій стадії не пройдений. Віддання в духовному розумінні означає: «Я віддаю тобі, нічого не втрачаючи, тому що ти — це частина мене». Маленька дитина не може повністю охопити цю ідею, але він може її відчути. Діти не просто хочуть ділитися — вони люблять ділитися. Вони відчувають тепло, яке виділяється при перетині кордонів его і включенні в свій світ іншої людини, — немає більшого доказу близькості, і тому жодна інший дія не викликає такого блаженства.

Те ж саме можна сказати і про правдивість. Ми брешемо для того, щоб себе убезпечити, щоб запобігти небезпеці покарання. Страх покарання має на увазі внутрішню напругу, і, навіть якщо брехня дійсно захищає від небезпеки, яку ми відчуваємо, вона дуже рідко, якщо взагалі коли-небудь, допомагає позбутися від цього внутрішнього напруження. Це зробити може тільки правда. Коли маленьку дитину вчать тому, що, якщо вона буде говорити правду, це викличе у неї приємні почуття, вона робить перший крок до усвідомлення, що правда має духовну цінність.
Не обов’язково вдаватися до покарань. Якщо ви виховуєте у дитини ставлення «говори правду або у тебе будуть неприємності», ви вчите духовної фальші. Дитина, у якої виникає спокуса збрехати, знаходиться під дією страху. Якщо до свідомості доходить правда, пов’язана з цим страхом, розум цілком логічно намагається вчинити якнайкраще, кажучи правду. У будь-якому випадку ви змушуєте дитину чинити краще, ніж, як вам здається, він є насправді. Навчити діяти виходячи з вимог інших — вірний рецепт духовного руйнування. Ваша дитина повинна відчувати: «це те, що я сам хочу робити».

Діти старшого віку, 8 -1 2 років

КЛЮЧОВІ СЛОВА: незалежність судження, розбірливість, проникнення в сутність.

Багатьом батькам ця стадія розвитку дітей приносить найбільше радості, тому що саме до цього часу у дітей розвивається особистість і незалежність. Вони починають думати по-своєму, у них з’являються захоплення, симпатії і антипатії, ентузіазм, посилене прагнення відкрити те, що може залишитися на все життя, наприклад любов до науки або мистецтва. Застосовні до цього віку ключові духовні поняття повністю відповідають цій хвилюючій фазі.
Хоча це звучить і сухо, «розбірливість» — прекрасна якість душі. Це набагато більше, ніж просто відрізняти хороше від поганого. У ці роки нервова система сама здатна підтримувати гостре відчуття найбільшої глибини і важливості майбутнього. Десятирічна дитина здатна до мудрості, і, в першу чергу, мова йде про найделікатніший дар — особисте проникнення в сутність речей. Дитина здатна бачити на власні очі і судити на підставі того, що бачить: вона більше не отримує світ з других рук — з рук дорослих.

Тому це перший етап, коли будь-яке поняття типу «духовний закон» може бути засвоєно умоглядно. До цього закон представляється подібним правилом, якому потрібно слідувати або щонайменше приділяти увагу. Замість того щоб використовувати слово закон, батьки можуть скористатися словами «як це працює», або «чому все відбувається саме таким чином», або «роби це так, щоб ти відчував, що це добре». Це більш конкретний спосіб навчання, який спирається на досвід.
Однак у віці десяти років або близько того абстрактні міркування беруть незалежний оборот, і справжнім учителем замість авторитетної особистості тепер стає досвід. Чому так відбувається — це духовна таємниця, адже досвід був присутній з самого народження, але з якоїсь причини світ раптом заговорив з дитиною: до неї приходить зсередини глибинне розуміння того, чому це правильно чи ні, чому так багато значать правда і любов.

Ранні юнацькі роки, 12 -15 років

КЛЮЧОВІ СЛОВА: самоусвідомлення, експериментування, відповідальність.

Дитинство закінчується і починається юність, час, який прийнято вважати важким і важким. Дитяча невинність раптово звертається статевою зрілістю, і у юної істоти з’являються потреби, які батьки більше не можуть задовольнити. Батьки починають розуміти, що прийшла пора відпустити своїх дітей і повірити, що ті здатні мати справу зі світом відповідальності і тиску, до якого, можливо, самі батьки тільки що навчилися пристосовуватися, позбувшись почуття невпевненості.
Вирішальним тепер є те, що отримані в дитинстві уроки починають приносити плоди -солодкі або гіркі. Дитина, яка відправляється в світ з відбитками справжніх духовних знань, буде відображати гордість і довіру своїх батьків. Дитина, яка рухається спотикаючись, в повному замішанні, відчайдушно експериментуючи і постійно перебуваючи під тиском з боку своїх однолітків, швидше за все, відображає приховану безладність свого виховання.

Юність — час горезвісної сором’язливості, але воно може також стати часом самоусвідомлення.
Коли закінчується дитинство, експериментування цілком природно, але воно не повинно бути безрозсудним і руйнівним. Все питання в тому, чи володіє дитина внутрішнім Я, яке можна використовувати в ролі порадника. Це внутрішнє Я — нечутний голос, який має силу вибирати між добром і злом, виходячи з глибокого розуміння життя. Вік для цього розуміння не має значення. Новонароджене немовля має їм в тій же мірі, що і зріла доросла людина. Різниця полягає в тому, що доросла людина дотримується поведінки, яка визначається внутрішнім порадником, і, якщо ви навчили свою дитину прислухатися до власного мовчання, ви, не побоюючись, можете відпускати її в світ вже не як дитину. Це дуже радісне переживання (хоча часом і змушує нервувати) — спостерігати, як в результаті експериментування з безліччю виборів, які надає дитині життя, зростає її самоусвідомлення.